top of page

LANDART 

Projekt landartowy, który powstał przy współpracy 3 śląskich artystek: N.Majki, A.Klasińskiej oraz M.Łukasik. Jest on symbolem zmian spowodowanych budzeniem się natury do życia wraz z nadejściem wiosny. Jego nazwa brzmi "KLUCZ", a pobudką do wykreowania tego unikalnego kształtu na ziemi był klucz przelatujących ptaków. Tworzenie "Klucza" można nazwać rytuałem powitalnym, gdyż jest on symbolem otwarcia na to, co nowe. Projekt został zrealizowany przy zbiorniku wodnym „Pogoria IV” w Wojkowicach Kościelnych 08.04.2017r. 


Do jego stworzenia użyto naturalnych materiałów takich jak: gałęzie, liście, kamienie, patyki, kora drzewa, piasek, woda w połączeniu z farbą akrylową o białym kolorze, która wprowadza duchowy i szlachetny klimat do całości projektu.

MURAL

Projekt został zrealizowany w ramach konkursu "Na murach żyła nadzieja", który został zorganizowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr. 4 w Zabrzu "Centrum Edukacji Twórczej". Do działań należało zaprojektowanie oraz wykonanie muralu na murach Zakładu Karnego w Zabrzu. Ważnym aspektem tego projektu była praca wraz z osadzonymi Zakładu. Mural jest inspirowany obrazem "Guernica" P.Picassa. Wykonano go przy współpracy z artystką Magdaleną Łukasik w grudniu 2016 r. 

DZIECKO UKRYTE WE MNIE

Projekt zatytułowany "Dziecko ukryte we mnie" był serią warsztatów artystycznych przeprowadzonych z dziećmi z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) w Poradni Psychologiczno-pedagogicznej „Andaluzja” w Piekarach Śląskich w 2015r. Podczas tego czasu wspólnie uczyliśmy się od siebie a także staraliśmy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania: Kim jestem? Czym jest dzieciństwo? Kim jest wewnętrzne dziecko? Jak je dostrzec? Opis oraz przebieg zajęć znajduje się w pliku poniżej.

MIASTO

"Miasto" jest próbą przedstawienia świata z perspektywy dziecka. Kartonowe pudełka po zużytych produktach spożywczych stały się metaforą wielkomiejskiego życia, zatłoczonych ulic, pędu ale także ukrytego piękna, które można dostrzec przenosząc się w świat dziecięcej wyobraźni. Do stworzenia tych obiektów wykorzystano: kartonowe pudełka, plastelinę, farbę akrylową, kredki pastelowe. Całość powstała z udziałem dzieci w wieku 5-10 lat. 

DRUGSTORE

Projekt odnosi się do gloryfikacji leków a także środków zaburzających percepcję człowieka jako antidotum na trudy życia, niepokoje oraz odczuwanie wewnętrznej pustki. Niewątpliwe jest, że farmakologia jest niezwykle ważnym elemntem podczas kuracji prowadzących do wyzdrowienia czy uśmieżenia bólu. Zadaję sobie jednak pytanie jak bardzo wpływa ona na nasze życie. Czy jest konieczna za każdym razem? Jak bardzo zażywanie leków/odurzaczy wpływa na odbiór świata oraz jak bardzo nas zmienia i jak wpływa na relacje międzyludzkie.

NASZYJNIK

"Naszyjnik" został stworzony z elemntów imitujących ludzkie zęby. Ta część naszego ciała jest niezwykle wytrzymała. Zęby nie ulegają rozkładowi w łatwy sposób nawet po śmierci ciała. Ich budowa przynosi na myśl drzewo - zęby posiadają korzenie oraz koronę, co jest symbolem łączącym świat żywych i umarłych a także więzi pokoleniowej i przynależności do danego miejsca. Naszyjnik pełni także funkcję dekoracyjną, biżuteria bowiem ma ozdabiać ciało ale w tym przypadku jest również artefaktem opowiadającym pewną historię. Inspiracją do powstania tego obiektu była sztuka plemienna oraz rytuały. 

PAMIĘĆ KAMIENI

Projekt "Pamięć kamieni" jest opowieścią o ulotności chwili. Nawiązuje do duchowości oraz prezentuje przedmioty naznaczone energią danego miejsca. Kamienie są nieożywioną częścią natury ale czy na pewno? Postrzeganie życia jest zależne od położenia i zastanowienia się czym jest centrum. W tym projekcie cisi obserwatorzy i zbieracze doświadczeń - kamienie, opowiadają nam swoją historię, naznaczone farbą, są swoistymi "stopklatkami"  nieustająco mijającego czasu. 

MANDALA

Kamienna mandala o bardzo prostym kształcie w tym przypadku powstała spontanicznie. Mandale traktowane są jako symbol ludzkiego życia, kręgu zawierającego informacje o czasie i miejscu. Człowiek jest tu środkiem świata, który go otacza. Kamienny twór jest również dialogiem z naturą i duchowością, odwzorowuje rónież stan psychiczny człowieka. Tworzenie takiego obiektu posiada znamiona działania terapeutycznego oraz medytacyjnego. Skupienie, gromadzenie energii i siła towarzysząca porocesowi twórczemu pozwoliła mi zaprojektować swego rodzaju "amulet zaklinający rzeczywistość". Tworzona intuicyjnie stała się dla mnie symbolem siły i energii ukrytej we mnie, a także każdym człowieku. Kolejne kamienie, ramiona symbolizują ludzi napotkanych na mojej ścieżce życia, a oni z kolei stali się symbolem lekcji życiowych prowadzących ku mojemu dojrzewaniu i rozwojowi i rozkwitowi.

KOKONY

Prezentowany twór scenograficzno - instalacyjny, który pokazuje pięć podobnych, aczkolwiek różniących się od siebie kokonów został stworzony dla symbolicznego unaocznienia widzowi różnorodności i wielowymiarowości życia. We wnętrzu każdego kokonu, który poniekąd został stworzony na obraz chaty inicjacyjnej, znajduje się zupełnie inny, odmienny i wyjątkowy świat. Obecne są w nich takie elementy i symbole jak – światło, odbicie lustrzane, dźwięk dzwonków, roślinność tętniąca życiem lub obumierająca, miękkość a także motyw akwatyczny obecny jako woda i dźwięk pochodzący z głębin oceanu. Istotną rzeczą spajającą instalacje są obecne liny, sznurki, nici. Całość rozumieć można w sposób przenośmy, jako labirynt, symbolizujący drogę duszy, którą musi pokonać aby dojść do spełnienia, a także momentu, w którym dokonywany jest wybór na planie metafizycznym odnoszący się do pytania jakie życie będziemy prowadzić i co będzie jemu najbliższe, czy będzie to bezpieczeństwo, rozkosz, swoboda, cierpienie, a także połączenie tych wszystkich aspektów tworzących przestrzeń kontemplacyjną, związaną z momentem przejścia, progu, bycia w niebycie – dosłownie w zawieszeniu. Kokony interpretować można również jako moment przystankowy na drodze rozwoju człowieka, w którym może odczekać, medytować, zatopić się w nicości, swego rodzaju kosmicznej pustce, która jest również obecna w różnego rodzaju ceremoniach inicjacyjnych. Więcej przeczytać można w pliku poniżej pt. "Kokony", a także w mojej pracy magisterskiej, której Kokony poniekąd są elementem nieodzwonym całego projektu pt. "Narodziny w perspektywie obrzędowości mistycznej". Zapraszam do lektury.

bottom of page